Blog > Komentarze do wpisu

Suntory Time

Pamiętacie film "Miedzy słowami"?

Tam Bill Murray przyjechał do Tokio, aby nagrać dla Japończyów spot reklamujący japońską whisky. 

Okazało się, że firma Suntory naprawdę istnieje i na dodatek jest największym producentem whisky w Japonii. Zastanawiacie się pewnie, skąd whisky w Japonii? Otóż tak się składa, ze trunek ten jest tu bardzo popularny, a co lepsze tutejsze produkty należą do czołówki światowej. Trudno mówić o zwycięzcach, jeśli w grę wchodzi smak, niemniej zdarzały się konkursy ogólnoświatowe, gdzie japońskie whisky wygrywały. A co ciekawsze, japońskiej whisky jest bliżej do trunków szkockich, niż na przykład amerykańskiej whiskey, czyli burbonom. Burbon jest robiony z kukurydzy, whisky z jęczmienia, zarówno szkocka jak i japońska. Ponadto tutejszy wilgotny klimat tez ma wpływ na jakość tutejszych wyrobów.

Tak samo jak w Szkocji, w Japonii znajdziemy whisky mieszane (blended) oraz single malt.

Jedna z destylarni whisky należąca do koncernu Suntory znajduje się tuż pod Kioto, w miejscowości Yamazaki, co okazało się doskonałą okazją aby tam pojechać. Zresztą nie był to przypadek, wizytę tą planowaliśmy od dawna, od dawna też byliśmy zapisani na wycieczkę po zakładzie produkcyjnym.

Wycieczka okazała się strzałem w dziesiątkę. Najpierw pokazano nam jak wygląda proces w teorii, a następnie odprowadzono po zakładzie, gdzie mogliśmy zobaczyć wszystkie procesy powstawanie whisky, czyli fermentację, destylację oraz leżakowanie. 

Ostatnim punktem programu była degustacja. Mieliśmy okazję spróbować 3 rzadkich trunków, wszystkie z rodzaju single malt. Ilości były dosyć konkretne, szczególnie, że pora konsumpcji poranna, a za oknem temperatura sięga 30 stopni.

 

I tak lekko zawiani pojechaliśmy oglądać bramy tori w Inari, które rownież przedstawiamy poniżej.

Ps. Z whisky w Japonii to jeszcze nie koniec. Za tydzień na Hokkaido mamy w planie zobaczyć destylatnię Nikka.

środa, 03 sierpnia 2016, p.manczyk

Polecane wpisy

statystyka