Blog > Komentarze do wpisu

Wulkan Seongsan Ilchulbong


Na wyspie Jeju oprócz jaskini można zobaczyć jeszcze inny cud natury, a mianowicie wulkan Seongsan Ilchulbong. Jeju to wyspa wulkaniczna, dlatego pełna jest stożków, zwanych w dialekcie Jeju - oreum. Seongsan jest dość nietypowym wulkanem, powstałym poprzez kontakt morskiej wody z gorącą magmą. Jest to chyba jedyny tak świetnie zachowany stożek wulkanu takiego typu, bodajże na całym świecie. Dlatego został on wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jak i całej Wyspy Jeju jako jednego z „Nowych siedmiu cudów natury”. Jest nazywany wulkanem wschodzącego słońca, bo podobno najładniej wygląda właśnie o wschodzie, tyle, że trzeba wstrzelić się w sprzyjającą pogodę. Wulkan przypomina potężną fortecę z pionowo opadającymi ścianami do morza. Wnętrze krateru ma prawie idealny kształt koła, który można zobaczyć po wdrapaniu sie na jego "obręcz" pokonując kilkaset schodów. Krater wulkanu jest porośnięty dość bujną roślinnością.

Wyspa posiada również kamienne rzeźby, które przedstawiają ciekawą historię. Przed uzyskaniem form ludzkich były one jedynie bazaltowymi tworami, które zastygły po wylaniu się lawy i stanowiły naturalna ochronę pól przed burzami i silnym wiatrem. Dopiero ok. 1750 roku miejscowa ludność zaczęła rzeźbić skały a powstałe „kamienne dziady” (dolharubang) miały odstraszać intruzów. Do dzisiejszego dnia przetrwało 45 fallicznych monolitów i są one symbolem starożytnej kultury bogatej w legendy i bogów. w wielu miejscach na wyspie można natknąć sie na wspólczesne rzeźby też wykonane z porowatego tufu bazaltowego (wersja mini wróci ze mną do domu)

No i trafiliśmy jeszcze na super dziwne miejsce. Labirynt wykonany z żywopłotu. Najpierw chcieliśmy wyjść sami, ale okazało się to być niełatwe, więc skorzystaliśmy z mapki owego labiryntu i długopisem wykreśliliśmy trasę między żywopłotami. czułam się trochę jak w Harrym Potterze 😁.

wulkan  Seongsan Ilchulbong

Zielone wnętrze krateru

Zejscie z wulkanu

Panorama z wulkanu

Wulkan z lotu ptaka wygląda tak (Foto z flikr.com)

Kamienne dziadki

Labirynt

sobota, 23 lipca 2016, geoanja

Polecane wpisy

statystyka