Blog > Komentarze do wpisu

Bajo - morscy cyganie

Przyjazd na Togiany miał jeszcze jeden powód. Chcielismy odwiedzić lud Bajo (czyt. badźo) - tzw. morskich cyganów, którzy często rodzą się na morzu i tam spędzają większość swojego życia. Lud Bajo mieszka rozproszony w różnych częściach Indonezji, łączy ich język przodków, który podobny jest do tagalog, języka Filipińczyków.

Bajo wybierają małe skalne wyspeki, które obudowują domami na palach i łączą je mostkami. Do odwiedzonej przez nas wsi Bajo prowadzi ponad kilometrowej długości malowniczy drewniany most. Jednak nie da się po nim w tym roku przejść, bo w wielu miejscach uległ znacznym zniszczeniom. Ma w ciągu roku powstać nowy.

Domy są drewniane, a w środku właściwie niczego nie ma. Taki dom zwykle zamieszkuje jedna rodzina. Jak mielismy się okazję przekonać większość ludzi leży na drewnianych mostkach przed domkami. Bajo przy swoich domkach mają niewielkie dłubane łódki, którymi wypływaja na połowy ryb. To główne zajęcie mężczyn. Natomiast kobiety zajmują sie domem, dziećmi i pomagają w czyszczeniu ryb i naprawie sieci. Ryby łowią zarówno sieciami, jak i pływając wpław i posługując sie niewielkim harpunem, czego sami byliśmy świadkami.

Bajo w tej chwili są muzułmanami i kiedy przypłynęliśmy do nich to był akurat dzień końca ramadanu, więc we wsi panowało lenistwo, a ludzie byli lepiej ubrani niż zwykle. Częstowali nas też świątecznymi ciasteczkami.

Dzieciaki biegały dookoła nas i chciały aby robic im zjęcia, a potem pokazywać na ekranie aparatu. Kiedy zaczełam kręcić filmy i im potem pokazywać, to ich euforia była ogromna. Nie można było się od nich opędzić, bo każdy chciał być sfilmowany i potem chciał siebie obejrzeć. Spędzilismy we wsi kilka godzin, a sami nie wiemy kiedy czas tak szybko upłynął.

Bajo

Bajo

Bajo

Bajo

Bajo

Bajo

Bajo

Bajo

Bajo

Bajo

Bajo

Bajo

Bajo

Bajo

Bajo

Bajo

Bajo

Bajo

Bajo

Bajo

Bajo

Bajo

Bajo

Bajo

Bajo

Bajo

piątek, 01 sierpnia 2014, p.manczyk

Polecane wpisy

statystyka