Blog > Komentarze do wpisu

Sri Lanka? Ktoś zapyta gdzie to jest...

Sri Lanka to kraj o kształcie zbliżonym do kropli lub łzy i zajmujący powierzchnię 65 610 km² (czyli 1/5 Polski), ale za to tak mały obszar zamieszkuje aż 20 milionów mieszkańców.

Sri Lanka położona jest w Azji Południowej, na wyspie Cejlon oraz mniejszych przybrzeżnych wyspach. Od Półwyspu Indyjskiego oddzielone jest cieśniną Palk (odległość 50km) i zatoką Mannar. Od zachodu oblewa je Zatoka Bengalska, od południa otwarty Ocean Indyjski.

Z matematycznego punktu widzenia Sri Lankę określają skrajne punkty – północny - Thikkam 9°50'N, południowy - Dondra Head 5°55'N, zachodni- Kachchatheevu Island 79°45'E, wschodni - Sangaman Kanda 81°50'E. Stąd jej rozciągłość południkowa wynosi 432km a równoleżnikowa tylko 224km.

Linia brzegowa jest słabo urozmaicona i wyrównana, zwłaszcza na południu. Jednak północna część wyspy jest bardziej rozwinięta i posiada kilka głębokich zatok. Wybrzeża są wąskie i najczęściej piaszczyste, w wielu miejscach odgrodzone o otwartego oceanu rafami koralowymi, które tworzą płytkie laguny. 

piątek, 01 lipca 2011, geoanja

Polecane wpisy

statystyka