Blog > Komentarze do wpisu

Świątynia Minakszi w Maduraju - 9°55'2"N 78°7'11"E

Od wczoraj jesteśmy w Maduraju. Przyjechaliśmy tu, aby zobaczyć świątynię Sri Minakszi. Tak jak Taj Mahal jest wizytówką północy Indii, tak madurajska swiątynia Minakszi jest wizytówką południa.

Gopura świątyni MinaksziJest to olbrzymi 6-cio hektarowy kompleks świątynny znajdujący sie w centralnym punkcie miasta. Poświęcony bogu Śiwie oraz jego małżonce Minakszi bedącej wcielenim bogini Parwati.

Legenda głosi, że Minakszi urodziła z trzema piersiami i przepowiednią, że nadmiarowa pierś zniknie w momencie kiedy pozna ona swojego męża. Tak sie też stało, kiedy poznała boga Siwę, który ją później poślubił.

Świątynia Minakszi

Budowa świątyni została rozpoczęta w VII - X wieku, a potem kompleks rozbudowano w XIV-XVIII wieku. Świątynie Śiwy i Minakszi są otocznone licznymi kaplicami i salami kolumnowymi (jedna z nich ma 1000 kolumn). W kompleksie znajudje się 12 tak zwanych gopur (wież), które sa zdobione jaskrawo pomalowanymi posągami bóstw - mitycznych zwierząt i potworów. Niestety do tych dwóch najważniejszych świątyń mają wstęp tylko wyznawcy hinduizmu.

Słoń błogosławi wiernych w świątyni Minakszi

Świątynia Minakszi

Świątynia Minakszi

wtorek, 20 lipca 2010, p.manczyk

Polecane wpisy

statystyka