Blog > Komentarze do wpisu

Katakali

Wczoraj wieczorem mieliśmy okazję zobaczyć przedstawienie Katakali.

Katakali

Katakali to znana głównie na południu Indii forma będąca połączeniem tańca i dramy. Aktorzy pięknie umalowani, w kolorowych strojach grają głównie mimiką twarzy i gestami dłoni. Każdy szczegół, gest, ustawienie palców, mina aktora są doprowadzone do perfekcji. Nawet białka oczu aktorzy mają czerwone, gdyż kilka minut przed wejściem na scenę zakrapiają sobie oczy wyciągiem z kwiatów, który taki kolor powoduje.

Jako fabułę służą tradycyjne teksty hinduskie takie jak Ramajana, Mahabarata i Puranas. Jako, że teksty hinduskie są bardzo obszerne, widzowie podczas godzinnego przedstawienia oglądają tylko małą część jakiejś opowieści, która fabułą obejmuje mniej więcej jeden rozdział współczesnej książki.

Przyszliśmy do teatru już półtorej godziny przed przedstawieniem i obserwowaliśmy jak aktorzy malują sobie twarze, nastepnie główny śpiewak zrobił krótkie wprowadzenie w temat samej formy Katakali i dopiero później przeszliśmy do godzinnego przedstawienia właściwego.

Katakali

Muzyka cały czas grana była na żywo przez jednego bębniarza oraz wspomnianego już śpiewaka, który imitowal ustami jak również innymi instrumentami perkusyjnymi pozostałe dżwięki warstwy muzycznej przedstawienia.

Katakali

Katakali

Katakali

 

wtorek, 13 lipca 2010, p.manczyk

Polecane wpisy

statystyka